poniedziałek, 6 lutego 2012

Tradycja czy nowoczesność?Łazanki.

Przyszła prawdziwa zima i po prostu zachciało nam się tradycyjnego jedzenia. Koleżanka mówi, że trzeba mieć coś z deklem, żeby robić własnoręcznie łazanki...ale potraktujmy to jak eksperyment. Własnoręcznie robione ciasto na makaron jest zaskakująco proste. Zajmuje chwilkę a satysfakcja, że wyszło ogromna.
Uprzedzam, jest swojsko czyli kapusta i skwarki. Dla tych co podejrzewają mnie o jedzenie jedynie soczewicy i masali małe zaskoczenie:)


Łazanki z kapustą i skwarkami

Ciasto:
- 200 g mąki pszennej
- 1 żółtko
- 1 jajko
- 3-4 łyżki letniej wody
- szczypta soli

Wszystkie składniki wrzucamy do miski, mieszamy do wyrobienia w miarę jednolitej masy. Następnie przekładamy na stolnicę i ugniatamy jeszcze kilka minut do powstania gładkiego ciasta. Ciasto dzielimy na 3 porcje i każdą z nich wałkujemy. Pozostawiamy na chwilę aby podeschło. Następnie kroimy na paski o szerokości 2 cm. Układamy je jeden na drugim i kroimy kwadraty lub romby.:)
Łazanki gotujemy w 2 litrach lekko osolonej wody z dodatkiem oliwy, około 4 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.

Farsz:

- 250g kapusty drobno pokrojonej, ja mieszam białą z włoską
- 1 cebula
- świeżo zmielony pieprz
- sól
- surowy boczek wędzony

Kapustę gotujemy 20 minut. Następnie mielimy ją w maszynce do mięsa, na grubych oczkach. Cebulę i boczek drobno kroimy a następnie podsmażamy. Dodajemy kapustę, doprawiamy pieprzem i solą. Następnie łączymy z makaronem.
Smacznego!

1 komentarz:

belgia od kuchni pisze...

Tradycja o ile robimy sami makaron. Nowoczesnosc jesli siegamy po gotowca. Ja wole zdecydowanie te pierwsza wersje ;))