czwartek, 13 marca 2014

Bezglutenowe brownie

To już kolejna wersja bezglutenowego i bezmlecznego brownie. Tym razem użyłam mąk: ryżowej i gryczanej. Jak to zwykle u mnie bywa muszą być zdrowe dodatki, tym razem są to olej z pestek dyni, mielone siemię lniane i karob.

Bezglutenowe brownie

Składniki:

- 5 jajek,
- 1/2 szkl. mąki ryżowej,
- 1/2 szkl. mąki gryczanej,
- 1/2 szkl. mąki ziemniaczanej,
- 1,5 szkl. cukru trzcinowego nierafinowanego,
- 1/2 szkl. oleju z pestek dyni,
- 1 łyżeczka sody,
- 2 tabliczki czekolady gorzkiej, 200g.

Białka i żółtka ubijamy. Rozpuszczamy czekoladę w gorącej kąpieli. Mieszamy mąki, cukier i sodę. Do suchych składników dorzucamy olej, czekoladę i ubite jajka. Wszystkie składniki mieszamy łyżką i następnie wylewamy na blaszkę. Pieczemy 20 minut w temp. 190st. C. Kroimy ciepłe w brytfance a wyciągamy jak ostygnie. Smacznego!

1 komentarz:

Dominika Róg pisze...

Serdecznie zapraszam Twój blog do nawiązania współpracy z Mikserem Kulinarnym:
http://zmiksowani.pl

Nie wiem czy wiesz, ale Mikser Kulinarny jest serwisem zrzeszającym polskie blogi kulinarne. Obecnie posiada ponad 4 000 blogów w bazie, z których pobrał już ponad 600 000 przepisów kulinarnych. Nasz serwis jest jednym z najpopularniejszych serwisów kulinarnych w Polsce. Dzięki nam, fani kuchni utworzyli już ponad 25 000 wirtualnych książek kulinarnych, w których zapisali ponad 400 000 przepisów do wypróbowania na później! Twoje przepisy też mogą się w nich znaleźć :)

pozdrawiam